Görkemli bir törenle evlenmişlerdi… Çocuk aynı babası! 

Damat, şık takım elbisesiyle, genç kadın da bembeyaz gelinliği içinde mutlulukla birbirlerine ‘ölüm onları ayırıncaya kadar’ yan yana durma sözü verdiler.

Bu düğün önemliydi çünkü, o soğuk ülkenin güzel kenti tam 104 yıl sonra ilk kez böyle bir düğüne ev sahipliği yapıyordu. Bir yüzyılı aşkın bir süre sonunda yapılan ilk kraliyet düğünüydü bu.

Aslına bakılırsa aslında yerinde yeller esen ama geride soyadı kalan bir kraliyet ailesinin düğünüydü.

O gün milyonlarca kişinin meraklı gözlerle izlediği o düğünün kahramanları olan gelin ve damat şimdi birlikte minik bebeklerini büyütüyorlar. Yani artık var olmayan bir krallığın veliahtını. 

Bu masal gibi öykünün kahramanları Rus İmparatorluğu’nun son çarı Nikolai’nin soyundan gelen George Mihailoviç Romanov ile eşi Rebecca Bettarini.

BEBEK, BABASININ KOPYASI GİBİ  
2021 yılında Rusya’nın Saint Petersburg kentinde, yani damadın atalarının bir zamanlar gösterişli bir hayat sürdüğü yerde evlenen George Mihailoviç ile Rebecca Bettarini, bir yıl sonra da ilk bebeklerini kucaklarına aldılar.

O dönemde her ikisi de 40 yaşında olan Grand Dük George Romanov ile Victoria, bebeklerine yine atalarını yad eden bir Alexander ismini seçti. O bebek büyüdü ve artık 3 yaşına geldi.

George ile evlenmek için gerçek adı olan Rebecca’yı Victoria Romanovna olarak resmen değiştiren anne, ailesinin ve tabii ki oğlunun önemli günlerinde Instagram paylaşımları da yapıyor. 

Bunun son örneklerinden birini de geçtiğimiz günlerde kutlanan Paskalya sırasında sergiledi. Damadın annesi Grand Düşes Maria Vladimirovna, kocası George ve oğlu Alexander ile poz verdiği bir fotoğrafı paylaştı Victoria. 

O karede de minik bebeğin babasına ikizi kadar benzediği dikkatlerden kaçmadı.  Birçok takipçisi de bu ayrıntıyı kaçırmadı zaten. Baba ile oğulun benzerliğinin altını çizdi. 

Victoria Romanovna ve kocası George, oğullarını aile geleneklerine bağlı olarak yetiştiriyor. 

SON RUS ÇARI NİKOLAİ’NİN AKRABASI 
Bu ailenin neden bu kadar ilgi çektiğine yani  George Mihailoviç Romanov’un, Rusya’nın son çarı 2. Nikolai ile bağlantısına gelirsek… 

Romanov ile Bettarini’nin düğününün 104 yıl sonra Rusya’da gerçekleşen ilk kraliyet düğünü olarak nitelendirilmesinin nedeni de bu. 

George Mihailoviç Romanov, 1918 yılında Bolşevikler tarafından tüm ailesiyle birlikte kurşuna dizilen son Çar 2. Nikolai’nin kuzeni Grand Dük Kirill’in torunu.

Damat Romanov’un annesi, Düşes Maria Vladimirovna Romanova da soyadını taşıdığı ailenin varisi olarak nitelendiriliyor.


HAYATININ BÜYÜK BÖLÜMÜ ÜLKESİNDEN UZAKTA GEÇTİ 

İspanya’da dünyaya gelen George Romanov, hayatının çoğunu Avrupa’da geçirdi İlk kez 1992 yılında Rusya’ya gitti. Şimdi ailesiyle birlikte Moskova’da yaşıyor. 

Son yıllarda anne ve baba olmanın mutluluğunu yaşayan çift, 10 yıl romantik bir ilişki yaşadı. Bunun sonunda da evlendi.

Nişanları 2021’de duyuruldu, yüzükler Moskova’da takıldı. Sonra da St. Petersburg’daki St. Isaac Katedrali’nde hayatlarını resmen birleştirdi çift. 

KRALİYET ARMALARI YENİDEN CANLANDI 
Son Rus çarının soyundan geldiği için de Grand Dük unvanını taşıyan George Romanov’un düğünü Rusya’da 104 yıl sonra yapılan ilk kraliyet düğünü olarak tarihe geçti. Törende Romanov ailesini simgeleyen armalara da yer aldı. 

Bettarini’nin uzun kollu ve sade gelinliğinin kuyruğunda ise Romanov ailesinin altın rengi arması işlenmişti.

Gelinliğin en çok dikkat çeken ayrıntılarından biri de Bettarini’nin tacıydı. Damat Grand Dük George Mikhailoviç’in hizmet ettiği Saint Petersburg Deniz Kuvvetleri’ne bir saygı niteliğinde olan bu taç ünlü tasarımcı Chaumet’nin imzasını taşıyor.

Yeri gelmişken Chaume’nin, Fransa İmparatoru Napoleon ve eşi Josephine’in resmi mücevhercisi olduğunu da hatırlatalım.

George ile Victoria’ın düğünü 104 yıl sonra Rusya’da yapılan ilk kraliyet düğünü olarak tarihe geçti. 


HAYATI BİRÇOK FİLME VE ROMANA KONU OLDU 

Hayatları birçok araştırmaya, romana ve sinema filmine esin kaynağı olan Romanov ailesinden de söz edelim biraz…

Çar 2. Nikolai, kutsallığı olduğuna inanılan Rurik ailesinin yerini alan Romanovlar’ın tahta oturan son temsilcisiydi.

26 Mayıs 1896’da taç giyen 2. Nikolai, aslında o dönemde birbirleriyle akrabalık bağları bulunan tüm Avrupa kraliyet ailesi üyeleri gibi İngiltere Kraliçesi Victoria’nın torunları arasındaydı.

TAÇ GİYME TÖRENİ SIRASINDA BİNLERCE KİŞİ ÖLDÜ
Uzaktan kuzeni olan Çariçe Alexadra Fyodorovna ile evlendi 2. Nikolai. Çiftin Tatyana, Maria, Olga, Anastasia adında dört kızı ile Aleksey adında bir oğlu dünyaya geldi.

Kendi yerine geçmesi planlanan oğlu Aleksey, kısa hayatı boyunca hep sağlık sorunlarıyla boğuştu.

2. Nikolai, babasının ölümü üzerine 1896 yılında tahta çıktı. Tarihte “Kanlı Nikolai” olarak da anılan son çarın taç giyme töreni de bir felakete sahne oldu.

14 Mayıs’ta Moskova yakınlarında düzenlenen taç giyme töreni sırasında izleyicilerin bulunduğu tribünler çöktü ve 1400 kişi yaşamını yitirdi.

TAHTI KARDEŞİNE BIRAKTI AMA…
2. Nikolai, tahta çıktığı tarihten, Bolşevik Devrimi nedeniyle tahtı bırakmak zorunda kaldığı 1917 yılına kadar toplumsal yaşamdan ve ülke gerçeklerinden uzak kaldı.

Oğlunun hastalığı nedeniyle medet umduğu Rasputin gibi mistiklerle sıkı fıkı olan karısının da etkisiyle devlet yönetiminde hayati sayılabilecek hatalar yaptı.

Dış politika konusunda da başarılı olamayan 2. Nikolai, sonunda 1917 yılında Duma’nın da çağrısına uyarak tahtı bıraktı.

2. Nikolai 15 Mart 1917’de kardeşinin lehine tahttan feragat etti. Ama onun sandığı gibi taht kardeşi Mihail’e kalmadı. Mihail, tacı reddetti ve Romanov ailesinin saltanatı sona erdi.

TÜM AİLESİYLE BİRLİKTE KURŞUNA DİZİLDİ, YILLAR SONRA AZİZ İLAN EDİLDİ
2. Nikolai, tahttan feragat etmesinin ardından Bolşevikler tarafından önce St. Petersburg yakınlarındaki Çarskoe Selo’da sonra Tobolsk’ta son olarak da Yekaterinburg’da tutuldu.

Sonunda 16- 17 Temmuz gecesi eşi, çocukları, aile doktoru, uşakları ve aşçısıyla birlikte kaldıkları evin bodrum katında kurşuna dizildi.?

Çar ve ailesinin cesetleri, terk edilmiş bir maden ocağında yakıldı, sonra da ormanlık araziye gömüldü.

Cansız bedenlerinden geriye kalanlar 1979 yılında amatör bir arkeolog tarafından bulundu. Ancak SSCB yönetimi bunu 10 yıl gizli tuttu.

Daha sonra 17 Temmuz 1998’de düzenlenen devlet töreniyle Saint Petersburg’daki St. Peter ve Paul Kalesi’ne defnedildi.

2000 yılında 2. Nikolai “aziz” ilan edildi. 2008 yılında da haksız siyasi baskılar sonucunda idam edildiklerine karar verildi ve ailenin itibarı iade edildi. 

KIZI ANASTASIA’NIN ANILARI HALA CANLI 
2. Nikolai ve ailesinin trajik öyküsü birçok romana ve filme de konu oldu.

Özellikle kızı Anastasia’nın katliamdan kurtulduğu fikrinden yola çıkan birçok kitap yazıldı ve film çekildi. Hatat zaman zaman kendisinin Anastasia olduğunu ileri sürenler oldu. Ancak bunların hiçbirinin gerçek olmadığı ortaya çıkarıldı.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir